Mountain Lion's price has nothing to do with anything. Office for Mac sells for $199, is it worth 10 Mountain Lions? Adobe Photoshop sells for $699, is it worth 35 Mountain Lions or Tweetbots?
Or we can think of it in an equally useless point of view: over a year it's just $1.67 a month. That's less than the cost of a cup of coffee!