Lets say I charge you $300/month for "unlimited" Bud Light. No sharing with your friends, just all you can drink for $300. If retail is $1/beer, you'd only have to drink 10 beers/day for the deal to be worth it to you (every month only has 30 days to make the math easier), but let's say my costs are only .50's a beer because I'm buying in volume from a cheaper state, then you'd have to drink 20/day, or 600/month before I start losing money on the deal. Now remember, this is 20/day every day of the week for a month. Or 10/day on weekdays and 45 on Sat and Sun each, or almost 2/hr with no sleeping the whole weekend, every weekend.
Even if you think you can keep up that schedule, a bunch of your buddies joined as well. You think every one of them can also keep up? Because if someone wimps out and drinks 0 beers during the week, or skips any weekend, you've got to drink their portion in order for me to lose money on top of the 45 you're drinking a day. Anyway so you plug all that into a spreadsheet based on what you think you can get priced in volume after tax a state or two away, vs retail, and then figure out how many beers does a normal average person drink by themselves before they pass out.
Waddaya say? I'd feel bad if you die of cirrhosis but you did that to yourself.