>The cost alone compared to a normal block of cheese should be enough to put anyone off
Hm, I find grated cheese is often cheaper pound by pound than blocks of cheese. Same for other precut ingredients like bacon for instance. The reason being that it's an easy way for producers to process the ends which can't be sold otherwise.