For a year this is $40 * 12 = $480.
Or I could get 180 pills from CostCo (and you could probably source these cheaper) for $18, even if I ate dairy at every meal 365 * 3 = 1095, I would only need 1095 / 180 = 6.08 (round up to 7) boxes of Fast-Acting Lactase which is only 7 * $18 = $126.
This is 4 times the price and for 1 week each month I need to remember to take 3 pills a day. The value prop just doesn't add up, it's not hard to source or have lactase pills on hand.
https://www.costco.com/kirkland-signature-fast-acting-lactas...