4.5oz Nutritional yeast from Bragg gets you 50g (25 servings of 2g) of protein in the entire container for $7.29. That's about 15 cents per gram of protein.
ON Gold Standard Whey gets you 1776g (74 servings of 24g) for $55.04. Thats about 3 cents per gram of protein.
An entire $7 container of nutritional yeast is also only 50g total which is actually less than an entire days worth of protein for an adult male.
It just doesn't scale.
But... you can also get it online for fairly cheap! Here's a pound for less then 12 dollars. IME a pound goes a long way. https://www.amazon.com/Frontier-Co-op-Nutritional-Yeast-Flak...
There’s also ripple-nutritious pea milk. The unsweetened, original flavor has no carbs and factually more protein than really needed for a bowl of cereal.
Plus it's 25% fiber, no factory farming, fortified with B-12 and I love the taste mixed into stews.
- Using it with salt and water makes a kind of chicken broth'y flavor. - Butter or margerine on toast, then sprinkle nutritional yeast on top. Doesn't sound like it'll be good but a friend introduced this to me and it's one of my favorite snacks. - Add to tomato sauce for a "meat drippings" like flavor. For an easy and cheap spaghetti bolognese use TVP, nutritional yeast, a dash of tarmari, and your usual tomatoes and oregano and basil. - Of course, a lot of people use it as fake cheese... you can make a "nacho cheese" type flavor out of it easily
Tons more uses.
Australians have something called Vegemite which they use like you say, on toast. (British too, with Marmite.) It's even mentioned in a song by the band Men at Work - "vegemite sandwich" or some such phrase - heard it as a kid.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vegemite
Nutritional yeast also has some health benefits beyond the standard nutritional content.
https://nutritionfacts.org/video/nutritional-yeast-to-preven... https://nutritionfacts.org/video/preserving-immune-function-...