Throw some veggies in with the rice and some soy or teriyaki sauce, and you've got a healthy meal that is compatible with most diets. If you're a meat eater, you can cook some chicken breast to go with it; if not, some tofu for protein will help make it more filling.
I acknowledge that a person's time isn't always tradable for wages, and that home cooking is generally cheaper and more satisfying.
Time-wise fast food isn't as efficient as it would seem at first glance. If you go during a normal meal time (which you pretty much have to do if you have kids), between travel time and waiting at the register, it's going to end up taking as long as a home cooked meal.
You can mix all these things in endless ways with a little creativity.
I don't buy for a moment that processed food is cheaper than the raw ingredients. The processing has a significant cost. The main factor for many people is pure laziness--they can't be bothered to spend 10 minutes preparing stuff; they'd rather waste money on processed food.
When was the last time you worked multiple jobs, and had to take care for kids? That 10 minutes is not readily available.
if you have a kitchen to cook them, yes. else you probably have just a sack of vegetables that nobody could eat in his raw form. living in a box means eating pre-made food and you can buy healthy pre-made food (like the cesars salad) it's just not affordable.
I do think there's an under appreciation for how time-poor most people are (moreso the less money you have). Or how a lack of basic cooking skills or knowledge keep people buying fast food instead of buying and preparing fresh, healthier food at home. I've invested a whole lot of time choosing recipes and learning how to buy, prepare, and store food. A friend of mine complained that going to the grocery store cost him more money than eating out. Turns out, he was just buying frozen dinners. One of my recent favorite meals to make is dried black beans, rice, and a shredded rotisserie chicken. The chicken is optional, the source ingredients are dry, less than $1/lb, freeze well after preparing, and don't require any special tools or skills.
While I think food insecurity is a huge concern for kids, the cost of food and the percentage of income being spent on food has halved over the last 50 years [1]. (I wish they showed what the lowest quintile was spending over time)
[1] https://www.npr.org/sections/thesalt/2015/03/02/389578089/yo...
Works fine but the burgers come out a bit dry.