$220 on groceries (not eating out or takeout) for one person is enough to buy good stuff. You could make your own protein/fiber bars, yogurt smoothies, slow cooked foods. A freezer and a slow cooker will free you.
It matches up with the "Low cost plan" from the USDA for 2014: https://www.cnpp.usda.gov/sites/default/files/usda_food_plan...