$2 for breakfast. Three eggs scrambled in plenty of butter. Some nuked frozen berries in half a cup of whole plain yogurt. Five minutes prep.
$2 for lunch. Some celery, a can of sardines, and a large glass of half&half. Zero prep time, aside from rinsing celery.
This is roughly what I eat and there is no way you can save time or come close to matching the cost at restaurants or even with pre-packaged food. I don't even go to the grocery store: peapod drops my list off every two or three weeks.