BTW, I'll have to take your word that that site has a $2 meals section, because I just spent five minutes clicking around and couldn't find one.
BTW, I'll have to take your word that that site has a $2 meals section, because I just spent five minutes clicking around and couldn't find one.
I'm not saying that cooking everything somehow magically makes things affordable (as a matter of fact, now that I like cooking I spend more on food than I used to). But cooking the same meal as you'd buy somewhere is definitely more affordable. And it's a LOT easier to eat well when you're cooking your own food instead of eating frozen meals or going out.
If you're trying to keep it to $2 a meal, then it's not that hard to eat well either. When I was a poor college student my routine was something like:
Breakfast: eggs and bacon
Lunch: Sandwich and some veggies (I like broccoli or carrots)
Dinner: Whole chicken and potatoes
Overall it costs more than $2 to get the ingredients for each of those meals, but once you average it across the number of servings you're well under $2.
Depends on location, season... I bought 4 last thursday for 79 cents a piece. Two make about "one meals worth" guacamole for four hungry people as a condiment so that's about 40 cents per person not $1.66 or whatever. Possibly in the depths of winter avocados are $2 each.
Take that guacamole, smear some on a tortilla, shove something into the tortilla like shredded carrot and heavily seasoned fried green beans, and its pretty tasty. Of course the stuff that goes into guacamole isn't free. Still a decent meal for maybe $1.50 or so, maybe $2.
Lately I've been using spicy guacamole as a condiment on meats. Strangely tasty on a burger.
Programming isn't practical, either. And yet, here we are.
The skills and effort pay off.