Its fairly disingenuous to call $4/meal expensive and then spend time cooking - especially after you talk about the importance of not wasting time. You go from valuing your time above all else to claiming that its worth almost nothing.
Its fairly disingenuous to call $4/meal expensive and then spend time cooking - especially after you talk about the importance of not wasting time. You go from valuing your time above all else to claiming that its worth almost nothing.
I agree with you. Hence, the reason that I completely support the idea that someone else may face a situation in which Soylent becomes the most valuable option. Without a doubt, I think it is better to eat a healthy Soylent meal than cheap fast food. While I do think that $4/meal is incredibly cheap for the cities in which I live, Paris and London, we still are able to eat on less than that amount per meal by shopping uniquely in the produce section of the market.
My logical jumping-off point is that healthy eating habits are the most important factor in long-term health, which leads to more time to devote to meaningful activities because of increased life span and a decrease of down-time due to sickness. In addition to the value derived from long-term health, I think there is also a value to be derived from the enjoyment of food and the exposure to a wide variety of culinary-styles. However, that is a valuation that other may not share.