I drove 45 minutes one-way to high school during my junior and senior years in '93-'95. Gas cost .99/1.09/1.19 during that time. It was fifty miles per day, in the mountains, and I got about 15MPG. So that's about $3/day or $15/week. Now it would cost nearly $12/day or $60/week.