Where I am in the US, you can get a dozen eggs for ~$2 at Walmart. A loaf of bread with 22 slices is like $2 to $6 depending on store brand vs name brand. The canned refried beans I buy are still $1.30 to $1.50 for 4-5 servings.
Some stuff is way too expensive (beef) but other food items seem at normal prices to me.