A typical pattern might be to have two eggs for breakfast (a whopping 120 calories), boiled eggs for lunch/snack (another 60-120 calories), and of course baking, but I will pretend that people don’t bake.
A more typical serving for an adult breakfast might be 3 eggs if not supplemented.
For mom and dad and the little one, you’re now at 35 (2+2+1+2)x5 eggs per week. When your cost goes from $6 (2x18 @3) to $16 (2x18@8) per week, you notice.
Obviously the political discourse around this was not healthy. But eggs suddenly becoming a cost you have to notice is a big deal, and a symbol for all of the other grocery prices that went up simultaneously.
If you’re a typical HN user in the US you might be out of touch with the reality that costs going up $10/week can be a real hardship when you’re raising a family on limited income.
The peak was actually closer to $8/dozen, my math has been conservative at every step, the situation is worse than I describe.