I know from first hand, how difficult can it be in that environment with limited money, time, and energy to go to the grocery store often, buy fresh things, and cook. It is much more convenient to buy things that go in the freezer, when they are in offer, and throw them into the oven when arriving home.
Stuff like rice, beans, and chicken breast are extremely cheap, and most of the way towards a balanced diet by themselves. And cookers are like magic - just toss a bunch of stuff in, some spices, and it will come out amazing. I like a bit of yogurt as my fat, but you can go way cheaper - just toss some lard in there, it'll taste great.
[1] - https://kristineskitchenblog.com/honey-garlic-instant-pot-ch...
I swear my growing boys have hollow legs. How do you eat more than I do?
Chicken well raised and fed, is usually good starting at around 30-40 EUR / kg. I supermarkets selling 1kg of chicken for 4-5 EUR / kg - I would not touch this.
Animals held and then sold for 4-5 EUR per kg is pure shit. Period. I would rather eat groceries instead.
Most people have no idea what high quality meet is because they buy their stuff always at large chains - remember: None of the sustainability-interested local farms sells to any of those supermarkt chains. You have to GO there to get your stuff.
Such animals you can also eat without having remorse.
There is the thermodynamics of calories in and out. Then there are micro nutrients.
Everything beyond that is bullshit marketed to suckers.
Also, depending on how the animals are fed, you have different substances in the final product, like Antibiotics.
So feel free to optimize only for the "thermodynamic calorie perspective" ;-)
If I have spare time on a weekend it can be picked up far cheaper in bulk from a food services supply store. 2 weeks ago when I last walked through the cooler section it was sitting at $1.29/lb in 40lb cases. Costs maybe 10 cents per food saver vacuum bag or so to freeze them in packs of 2-4 each.
A lot of folks are price takers and have forgotten how to comparison shop or buy on sale and stock up. These were skills lost over the past few generations - likely since stores thought they were competing on price far more than they actually are. Covid taught them the average consumer simply isn’t as price sensitive as the business classes teach you, and have engaged in aggressive price segmentation.
I don’t bother buying most shelf stable or freezable products these days unless it’s on a very large sale - which I’ve found tends to happen roughly quarterly for most things. Beef is the current exception, but we buy a half cow from a local farm and eat off that for a year or more.
If I have spare time on a weekend it can be picked up far cheaper in bulk
from a food services supply store.
Not everyone has the luxury of being able to store perishable items in bulk. Personally I struggle a bit to store a whole chicken in my fridge. Six and a half pounds (what you'd have to buy to get Costco's $3/lb price) is quite a lot. And if you want to cook that chicken first and then freeze it, you run a high risk of it just tasting weird.I just checked around and for boneless, skinless chicken breasts:
Sprouts $7/lb.
Safeway $7/lb (more if you don't want the chlorine treated stuff).
Trader Joe's $7.50/lb (but they've gained a reputation for nasty, woody chicken).
Whole Foods out of stock.
Lucky's $8.50/lb.
Mollie Stone's $8.89/lb.
Berkeley Bowl $9.59/lb.
US Foods Chef Store $3.75/lb for *twelve pounds*.
At least out here there's a lot less variability than you're claiming, unless you're buying enough to fill your entire fridge/freezer.I eat only food cooked by myself from raw ingredients, in a microwave oven. Previously I was cooking with traditional methods, but some years ago I have eventually discovered that I was misusing a microwave oven only for reheating, when it can be much better be used for cooking.
In most of the cases, I cook everything that I eat immediately before eating it, which rarely needs more than 20 minutes for cleaning/peeling/paring/slicing vegetables, cooking in the oven and washing dishes.
This is short enough. If I would go out to eat somewhere, I would loose much more time than that. The only thing that I do not cook immediately before eating is meat, as depending of its kind it may need up to 30 minutes of cooking in the oven, so I cook all the meat for a week during the weekend and I just reheat it and combine it with the garnish in the other days. When you cook for a large family, you can cook all the food for a week, for a few hours during a weekend day, and you can reheat the food in less than 5 minutes in all the other days.
You can even bake bread very quickly and with excellent results in a microwave oven. When I want bread, I bake it immediately before the meal. Cooking at home and using only raw ingredients results in a cost for food that is frequently even 10 times less than a similar dish would cost from a supermarket, while being more healthy due to the use of high quality ingredients without any dubious additives. Even for bread, home-made bread is about half of the price of supermarket bread. Eating in a restaurant is of course much more expensive than buying processed food from a supermarket, so the difference in cost is even higher.
Therefore I agree that most poor people spend too much on food that is also unhealthy, and that is because they do not know how to choose wisely what they eat and how to cook that quickly and inexpensively. I believe that these are essential survival skills that should be taught to everyone in elementary school, but, even if I had a much better education than most, that did not help me, so I have learned most of them only when old and after a lot of failed experiments.
You gotta drop a recipe or something, that is fascinating
Then you bake for a time depending on the oven and on the amount of bread. I normally make breads from 500 grams of flour, which need about 13 minutes @ 1000 W. The advantage of a microwave oven, besides the short time, is that after you have determined the right time through experiments it will be always correct.
For baking you must use a glass vessel with lid, to prevent the bread from being too dry. The vessel must be much bigger than the dough, at least twice bigger, because the bread will grow tremendously and it will be very fluffy.
The alternative to traditional bread is to make unleavened bread, which can be made even faster and I actually like its taste more.
Even with a traditional recipe, unleavened bread will grow a lot at microwaves, due to the expansion of embedded air and water. It can be made to grow more, almost like traditional leavened bread baked in a traditional oven, by increasing the amount of water in the dough. Instead of using 75% water as in traditional bread, you can increase the amount of water to around 120% by weight. With so much water, there is the additional advantage that the dough becomes very thin, so there is no need to knead it, you just have to mix it very thoroughly for a few minutes with a spoon or with an electric mixer.
Such an unleavened dough with excess water can then be baked in a glass vessel without lid, also for 10 to 15 minutes. With unleavened bread, you can have delicious bread in less than 20 minutes from start to finish.
For improved taste, you can add to the dough various spices or seeds, either whole or ground. You can also add a sweet filling when you desire it.
Microwave-baked bread normally does not have the burned crust, but if you desire it many ovens have an infrared lamp that can be used for this purpose.
Leavened bread is slightly more tricky, because you need to know how to knead.
For kneading dough made from 500 grams of wheat flour (high-protein flour, which is usually sold as "bread flour"), I use a big glass bowl and I knead with a single hand, while keeping the bowl in the other hand. This is much less messy than when kneading in the way used for big amounts of dough. At the beginning, kneading consists mostly of opening and closing the hand through the dough, while at the end it consists mostly in pulling the dough upwards, which becomes very elongated while one end of it sticks to the kneading bowl, then pressing again the dough into the bowl.
At the end of kneading, the dough becomes extremely sticky, so I keep ready a so-called "pie server" that I use to remove the dough from the hand that has been used for kneading, and for aiding in the transfer of dough from the kneading bowl to the baking vessel. The same pie server is also useful after baking, to detach the hot bread from the baking vessel.
And a pressure cooker is not a luxury, nor is it something that's outside anybody's price range. On Amazon it looks like they start around $20. And the whole point is that it takes basically 0 time, and saves a ton of money, and even time, relative to things like eating outside the house.
An harbinger of things to come, widespread crippling executive dysfunction.
Also I'm pretty sure they are spending more time on social media than cooking.
More difficult? Time consuming? Requires practice? Yes. Usually overblown though on all fronts, considering the types of families that seem to find ways to make cheap meals compared to those that do not in my experience.
Fast food (and prepared/junk foods) are low friction and convenient. Cheap is not a metric they compete within.
This is exactly how I eat. Lean chicken breast is some of the cheapest protein. Eggs have come back down to be a good deal.
Oatmeal, sweet potatoes and rice are cheap. Olive oil is cheap.
Walmart has frozen kale in a bag for $1.50.
People don't eat healthy because they don't want to eat healthy. It doesn't taste as good and is not as much fun.
My weekly grocery bill is not that much more than cost of eating one meal from door dash.
In term of taste, of course it sucks compared to door dash. For me, that is a feature and not a bug or else I would over eat and it wouldn't be a healthy diet.
In which country? Not in Central Europe, and it was never the case. Healthy food here has always been cheaper than junk food. I come from a poor family and a visit to McDonalds was always a special occasion, yet my mom cooked every single day and they were all healthy and balanced.
Btw that portion you mention won't be 0.5$, more like 2-3$ if if balanced and healthy enough. Tons of rice as is still very common in south east Asia ain't very healthy neither. But its sorta proven once folks start to cook for themselves more, they cook healthier than preprocessed junk food. And I don't mean some exquisite stuff, spending even 10-20 mins ever second evening can provide enough for whole family.
We changed the quality of food on our home. The amount of money and time invested was much more than we expected. Everthing from a decent equipped kitchen, with enough room, knives and other tools are needed… I lived once in 15 sq meter flat… I can tell you, is difficult to cook in a kitchenette.
But you don't need too much to cook a healthy food. One pan, one pot, one knife and a spatula. Yes, not everything could be cooked with such setup, but tons of healthy cheap food.
Buying things with portions for single servings has a premium on the price. Buying things at family size portions means that you have to have that for four nights in a row otherwise you've got wasted food (that is more expensive than the single portions).
For example, I've got a wok and can do a reasonable stir fry. Going and getting chicken for it meant that I had to get a pack of four chicken breasts... and I need to cook it before they spoil in my refrigerator. The vegetables (broccoli, pepper, carrots) were a bit better for keeping but you tended not to have one or two carrots unless you shopped the more expensive organic section. You get a 1lb bundle of carrots... and a lot of times, I'd end up throwing out some at the end of the week.
https://www.reddit.com/r/MealPrepSunday/ just isn't something that I can do and stay sane.
I can get a 3500 calorie deep dish pizza from Little Caesars for $15 ... and that's a good two days of caloric intake right there (there are even less expensive ones - I'm a fan of Detroit style). Four meals for $4 per meal. I think it was $12 when I was unemployed for a while a couple years ago.
I still have difficulty with grocery shopping portions for single servings and getting enough variety. I currently have a meal delivery / ready meal subscription that sends boxed raw ingredients that are 2 minutes of prep for a toaster oven and is about $12 per meal (600 - 800 calories). It's less expensive than door dash, the local diner, or the sit down casual dining and is portioned for cooking for one (and a lot healthier than four meals of pizza).
... However, being able to pay that much per meal isn't something that people who are getting priced out of McDs are able to do.
Same about veggies, you can get a frozen mix of veggies and cook with it.
That is certainly cheaper than individual and gets benefits from the scale. It isn't something that everyone can do (or tolerate eating the same thing every day for the next week).
The people who are buying pizza or McDonald's aren't after healthy food. They know it isn't healthy. They're after the an inexpensive way to not be hungry when they go to bed.
It is not cheap, the local kebap or pizza store is cheaper, and the local grocery store has hot dishes for way cheaper. The ordering experience is crappy, you need to use that weird screen instead of ordering directly, long waiting times, the food tastes awful, you have a huge garbage pile on your plate, even larger than the "food" you ate, and you are still hungry after.
Sorry I know such people that I profoundly admire. I feel is just unfair such a comment. I have enough time and little stress in my life, I can plan what I’m going to cook the next week. But I could never criticize that people for not being able to.
The example he gave of beans is perfect. They can be done almost completely passively, are healthy, and dirt cheap. Add some rice, a meat, and you have a delicious dirt cheap meal that takes probably less than 5 minutes of active effort, and also has minimal cleanup time as well.
Like this article had some quote about somebody in it spending $20 at McDonalds for some drinks and bemoaning there being nothing healthier. That's simply ridiculous. And if somebody told them that and explained why - they could very possibly dramatically increase the quality of this person's life.
Of course, it’d crash the consumer market so of course it’ll never be done.
Instead of blaming people, perhaps it is better to look at the systemic factors that we can change to help people who are already playing life on hard mode.
The origin of a number of those products is US food aid. Governments in the 60s and 70s set up facilities to convert the wheat they were getting into a product people would eat.
If it was a product only university students ate, it'd only be sold near universities.