Quick google suggests iron was 1/300 the value of silver in the Roman empire, so if we say $40/oz, that makes an oz of iron = $0.13.
a 10-penny nail is about 0.2oz, so $0.026/nail.
$0.026 + 0.004 = $0.03/nail.
If I go to home depot, 1lb / ~80 10-penny nails would cost me $9, or $0.11.
So, astoundingly, it was cheaper in the Roman empire to buy nails(??). That doesn't seem right... Modern nails are different material (galvanized / zinc coated), but still.