But we have to factor in around 4 months of them not laying during the winter. So for laying months, that brings the feed price to around $60/mo or $4.80 a dozen.
So yeah, at current prices, it's worth it for us. I also haven't factored in the value of their compost, which is really quite expensive when you're buying as much as they generate, so it's probably even cheaper than listed.