sand's heat capacity = 830 J/kg degree C
sand battery size is "13m tall and 15m wide". Assuming most voluminous possible shape that's 13m * 15m * 15m = 2925 cubic meters of sand (100% fill, no account for insulation, etc.)
Dry sand density is about 1600kg/m3
Total weight of sand would be 2925m3 * 1600kg/m3 = 4.7Mkg (4.7kt)
4.7Mkg of sand has a heat capacity of 830J/kg * 4.7Mkg = 3.9 * 10^9 joules / degree C (it takes this much energy to heat up entire battery by one degree C)
So from this, we get that 100MWh of energy would heat up the battery by (3.6 * 10^11 J) / (3.9 * 10^9 J/C) or about 100C.
If we include a different shape (a cylinder), and account for a thick insulation needed, this becomes closer to 200C of temp diff.
I guess it checks out... It is going to be more difficult to estimate heat loss.
But sand is quite expensive so my question is, why sand and not water? Water has 5 times higher specific heat per weight, about 3 times per volume. Water is way cheaper than sand and much easier to find, transport and extract energy from. The only real problem with water is you can only heat it up to 100C.