I've bought half a dozen boxes from this company -- mostly for the weird grains in weird shapes -- and will probably buy more. Yeah, it's expensive for a box of pasta, 2-3x the price of "normal" pasta. But that difference is 3 or 4 bucks a box, and each box is at least 4 meals. I am happy to pay $1 more per meal for a better experience (and that is a generous overestimate of the true additional cost). Grotesque feels like an overstatement.