Also, at least in the US, the price/weight for the same type of item is often in different units. ($/oz for brand A; $/lb for brand B, etc)
Also, at least in the US, the price/weight for the same type of item is often in different units. ($/oz for brand A; $/lb for brand B, etc)
[1] https://commission.europa.eu/law/law-topic/consumer-protecti...
Fatty or very sugary liquid products (e.g. cream, syrup) are the only things that can't easily be compared to kg price. I've only seen those advertised by volume, so they can still be compared to their peers.
But that was not my point, the price per unit is to compare similar products with each other in the span of a minute or so.
Because if they are ALL going up (or down), then there are clearly external factors to that price change. At worst it's the fault of the supermarket (and here remembering the rough price/unit comes handy, for comparisons in others), or an issue with a monopoly/cartel collusion, in which case hopefully consumer associations are going to start whistleblowing, leading to government handing out punishments.
These things should really be standardized.
> Uniform Unit Pricing Regulations apply only when stores voluntarily provide unit pricing information. The unit of measure chosen must be consistent across like items within the category.
So if a store offers unit pricing it must be consistent within a category.
https://www.nist.gov/pml/owm/laws-and-regulations/us-retail-...
Too bad there's not an obvious way to report violations.
Even still, this is not a reasonable approach to tracking shrinkflation because I know I don't keep a running log of prices from week to week. I do sometimes notice package shrinking, but only because I buy weekly. If I wad a bulk buyer I'm not sure I'd notice as fast