$2.99/Kg (since 18/09/2023)
$2.79/Kg (previous price) $2.99/Kg (since 18/09/2023)
$2.79/Kg (previous price)Unless there is a really strong pattern, I think that might be a situation were you shouldn't assume malice when stupidity will do.
I think it's quite likely they get the data from that from some feed who's ultimate source (or sources!) is someone keying in whatever's most convenient without any organizational consistency controls between items.
IIRC, every package has to have a weight/volume measure, but that doesn't make the most sense as the "unit" for many products, and there's even room for legitimate disagreement on what the right measure should be (e.g. should you list a package of sliced cheese by the slice, to use the unit the consumer is probably thinking in, or by the oz, to make it comparable to non-sliced cheese).
Some states offer a “scanner bounty” when items transitioned from sticker labeling to scanner pricing with only shelf tags, because vendors would often not update the shelf tags or item tags appropriately when they changed the scanner database. Find an error and receive 10x the difference up to $5.
https://www.michigan.gov/ag/consumer-protection/consumer-ale...
You will rapidly find stores becoming less incompetent overnight once they have an incentive to be. It’s not that they’re not capable of being competent, there just isn’t a legal requirement or a market incentive to be competent. A law without a penalty for (knowing or un-knowing) noncompliance is just a polite request.
They are profiting and thriving off the tendency for good-natured people to adopt the “incompetence, not malice” mindset and then accept that as a normal standard of behavior. After all, what can be done? Sho ga nai.
Presumably the people that write the integrations shop in grocery stores, and have noticed the issue.
Its extremely convenient that the mandated data that helps customers cut through the millions they spend on marketing and pricing schemes is the one that is completely uncared for.
It is definitely malice because they use every unit imaginable to avoid allowing you to compare within an item type (kg, lbs, oz, g, fl oz, “unit” (where unit = package))
I can remember using them like 10 years ago…
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CEL...
It also allowed me to spot some shady pricing practices, the recent one: dishwasher tablets are 10% cheaper when buying a bunch of smaller packages, rather than a big one. I still buy the latter as it results in less waste but it pisses me off to know how unnecessary and bad for the environment these practices are.
Could change it to "show last year of price info". In fact, make it a lineplot (with standardized design).
It makes comparing between products much easier.
They would probably change the SKU so the comparison is harder.
Forcing an SKU change to have to translate to a "clearly labeled name change as well" would also help.
Oh, it’s only 4 grams of sugar per serving. Oh, a serving is 1 bite.
I wish they would require a second column that is per ounce (for everything) so you could compare different foods.
Also, they should have to write everything to two significant figures. There are massive rounding errors on most labels.