FYI, its 3.99 a month.
Does anybody have hard data on market consequences of pricing to round numbers?
And why should one price near $4? If it was in Europe, it would be 4 euro instead?
Why 3.99 and not 3.56, since credit card payments don't care anyway?
In any case, congrats to weebly whose profitability enables this discussion.
Many of these issues are covered in basic marketing 101. As to how the pricing scheme is deceptive is beyond me.
There are multiple different psychological price theories in use. As mentioned in the article, the .99 pricing scheme is fairly prevalent, although some retailers use a .00 pricing scheme to reinforce quality. Walmart has used a somewhat random pricing scheme (.32, .67, .18, etc) to try to have consumers come to the conclusion that the only rationale behind the price is that Walmart shaved every possible penny it could.
On the other hand, most users run into our "upgrade" form organically, when they try to use a Pro feature, and are offered the ability to upgrade -- this is a very logical point for the user, when there is already some form of demand.
How much, the number one FAQ the world over for the last 5,000 years :)
(1,000,000 users) x ("well over 1% conversion", we'll call it 4% to be generous) = 40,000 customers x $4 = $160,000 in revenue.
They have 6 people in the team, so allowing modest salary of $50,000 each = $300,000.
So, they must make the bulk of thier money by Adwords (11,000,000 uniques will generate $$$) as I assume the others services offered are not generating much cash yet.
Anyway, it is still a good and sustainable model and well done to them for turning a profit, something so many big(ger) name startups have yet to do.
EDIT: $160,000 x 12 months = $1,920,000. Also, allowing conversion rate of 2% rather than generous 4% = $960,000.
The model is good, but I really like to know beforehand what each option includes, similarly to choosing webhosting package.