You don't even fully read the links you provide.
> Cost estimates based on Safeway and Berkeley Bowl prices advertised in January 2013.
> Note that costs are for portions used in the menu; your up-front cost will be higher if you purchase all items on the list as packaged.
Furthermore, this is only for one person. This menu doesn't work for little kids because they need formula. It doesn't work for teenagers because they're ravenous eating machines. And if they're particularly active kids, then this doesn't even meet the caloric needs.
This menu is for an adult that is relatively sedentary. If you're talking about working class people that do manual labor, this is completely inadequate.
> but you've since left the domain of attempting reason, but I'm hoping that's just because you have too much ego on the internet but can still absorb information and utilize it later.
Right back at ya.