In Australia, supermarkets display the unit normalised price on the shelf tag (they do this to highlight the value of their own brand of items).
Some things are per $/oz, others per $/lb, or $/unit, sill others within a same category go by volume ($/floz, $/qt, $/gal...). It makes comparison a pain: I end up looking at the metric unit on the packaging and doing the mental calculation myself.