Do you live on rice and beans? That sounds like you're trading enjoyment for money. We (2 adults) spend about US$150 a week on groceries, and still eat out about once a week. Those groceries include three meals a day, with the leftovers of the night before being taken for lunch the next day. How on earth do people eat healthily and only spend $5 a day?