Some stores in the US have that, some don’t, and it’s always a lot smaller than the total price when they do.
One of the things I like about grocery shopping is practicing mental math, and I calculate price per quantity mentally when choosing between different brands/sizes. It's good mental exercise, and the ability to do that sort of division mentally occasionally is helpful in other contexts.
In most of Europe (probably all the EU countries at least, unified regulations yay) shops need to put the price per 1kg/100g/1L/100mL on the tags, depending on which is most appropriate for the product.