Now that farmers markets are 'in', you can go there and get the same stuff. But it's so marked up it's not funny. 12 dinner rolls for $5.50? $8.00 for a jar of jam? A loaf of bread for $4.00!
My grandmother is long gone but I guess I could get some mason jars and research on the internet, make my own jam and can it. I can already make bread, but only bother to do it a few times a year.
I'm sure in another generation or so it will be a black art. Very few people do that sort of thing anymore, but if you went back 60 years, everyone did it.