I was thinking it's more of a college thing. It was a staple of early college life and sometimes after graduation due to how inexpensive it was when bought as a bulk purchase. Combined with some cheap spices and veggies and this is your basic college survival life for under $50 a month. At least it was like that 15-20 years ago. Prices don't seem to have gone up too much since either.