Awesome post. Another tip I've used before is to buy a really big container of high quality protein powder that has lots of supplemental vitamins/minerals. Makes for a nice quick meal if you're super busy, and can help satisfy any cravings for those with a sweet tooth.
When I've done this, I can usually get a large number of meals replaced in one container with a cost per meal between $2-4.