You have to factor in the time it takes to cook. Let's say you cook all the rice at once and it takes 20 minutes. At minimum wage of $7.25, that's $2.42 in addition to the 0.69 for the bag of rice, yielding 5.4 calories per penny, within the same order of magnitude as the prepared foods I gave as an example.
I acknowledge that a person's time isn't always tradable for wages, and that home cooking is generally cheaper and more satisfying.