Maybe this differs per area, but in most places i know, fruit is significantly cheaper than processed snacks. I can eat 4 apples for the price of one Mars bar.
Maybe this differs per area, but in most places i know, fruit is significantly cheaper than processed snacks. I can eat 4 apples for the price of one Mars bar.
This disagrees with my daily experience in Europe, so I conclude it's a US-specific thing.
It is. Having lived in both places, it's astounding how expensive good food is in the US and how cheap crap food can be. $1 for a single apple or for a McD burger? Tough choice.
Add to that the fact that most of the US poor are time poor as well. Working 3 jobs and/ot commuting 3hrs per day doesn't leave a lot of time to prepare meals.
Probably healthier to eat two double cheeseburgers than 5-6 bananas too. Bananas are really really really packed with sugar.
14 grams per 100 calories (banana) versus 7 grams per 440 calories (McDonalds double cheeseburger).
Now whether it's healthy to eat 800 calories for breakfast ... eh, probably not. But that's a different problem. Also depends on what you intend to do all day. Physical labor? Eat away. Sit at desk? Maybe try a quarter of a double cheeseburger instead :D
So I dunno. Bananas are not the best example, great after and pre workout, not thaaaat great as something you'd eat all the time.
Fruit is bulkier and spoils faster, this means it takes more storage space and more frequent shopping trips (and/or more refrigerated space.) These have costs.
Further—for basically the same reasons—the corner convenience store that will carry processed snacks often won't carry much, if any, fresh fruit, meaning it takes many who are poor longer shopping trips, as well.