According to this study http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-u... healthier diet patterns--fresh meat, vegetables, etc.--cost about $1.50 more per day. So, yes, there is some difference and meal prep etc. certainly takes longer. However, the processed food is so much cheaper argument can also be overstated.