A full course load is about 12 hours total spent in class per week, for 16 weeks. Let's bump this number up to 20 hours, to account for overhead (homework grading, office hours, course design, etc). And given a class size of 25 students, that means 1 instructor can handle 50 full time students. If that instructor gets paid 100K a year, that works out to be 2K of instructor time per student. So what other overhead is involved that brings the cost of college up to 20 - 50K per year? You have the building, administration, potentially lab equipment, and teaching supplies (chalk/markers/copy paper/etc). But I still can't see that bumping the price up that much. Is the per-student share of the building cost really that high? Or are there 10 administrative staff for every one instructor?